اسرار حیات

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ اسرار حیات خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.

 

بسياري از مشكلات قاعدگي، روحي، رواني، جسمي، پوست، مو، چاقي، يائسگي و ...در  دختران و زنان، در سنين مختلف، مربوط به اختلالات هورموني است كه متاسفانه نسبت به آن آگاهي كافي ندارند. مطالعه ي اين مقاله مي ‏تواند اطلاعات مفيدي به شما ارائه دهد.

اختلال در ميزان هورمون ‏ها باعث بروز مشكلات موقت يا دائم از جمله عوارض قبل از قاعدگي(سردرد، خستگي، نفخ، دل‏ درد، حساسيت سينه ‏ها و تغيير رفتاري)، عوارض هنگام قاعدگي(دردها، پريود سنگين و لكه ‏بيني)، عوارض يائسگي(گرگرفتگي، تعريق، مشكلات روحي و رواني، پوكي استخوان و عوارض قلبي، آكنه(جوش صورت)، پُرمويي، كيست و فيبروم رحم و تخمدان در خانم‏ ها مي ‏شود.

هورمون‏ هاي شيميايي كه در چند دهه ي گذشته بهترين روش درمان اين عوارض بوده ‏اند، در سال ‏هاي اخير به علت عوارض جانبي متعدد مورد ترديد و در بعضي از كشورها در ليست سياه قرار گرفته‏ اند. مهم ‏ترين عارضه ي جانبي هورمون‏ هاي شيميايي، سرطان ‏زايي است كه بعضي ‏ها را گرفتار مي ‏كند. اين عارضه نه فقط به خاطر خود دارو بلكه اكثراً به خاطر تجويز و مصرف مقادير بيش از اندازه آن مي ‏باشد.

در سال ‏هاي اخير با تحقيقات گسترده در مورد گياهان دارويي گياهي به نام پنج انگشت با نام علمي "Vitex agnus castus" مدنظر قرار گرفته كه از قديم براي برطرف كردن اختلالات هورموني زنان به كار مي‏ رفته است. اين گياه در دو دهه اخير به نام گياه زنان شهرت يافته است.

قدمت تهيه ي هورمون‏ هاي شيميايي كمتر از صد سال مي‏ باشد. اين در حالي است كه مشكلات زنان(مثلا مشكل يائسگي) به قدمت عمر بشر است و مسلما بشر تجارب بسيار خوبي براي رفع آن ها كسب كرده است و امروز دانشمندان در حال مطالعه و به كار گرفتن آن ها هستند.

ميوه‏ هاي گياه پنج‏ انگشت از قديم‏ براي رفع اختلالات هورموني خانم‏ ها مورد استفاده بوده و دو دانشمندان ايراني به نام‏ هاي سمرقندي و الكندي به فوايد آن در هشتصد سال قبل اشاره داشته اند. دانشمندان ديگري از جمله رازي و ابن‏ سينا نيز اين گياه را معرفي نموده اند.

با تحقيقات دهه‏ هاي اخير شگفتي‏ هاي جالبي از اين گياه كشف شده و امروز بيش از 70 كارخانه داروسازي دنيا از ميوه ‏هاي آن، داروهايي به شكل قرص و قطره به منظور رفع اختلالات هورموني زنان توليد و به بازار عرضه مي‏ كنند. داروي تهيه شده از اين گياه در ايران ويتاگنوس(VITAGNUS) نام دارد كه اولين بار چند سال قبل به شكل قطره توسط داروسازي پورسينا توليد و به بازار عرضه شد ولي به دليل مزه ي آن، كه براي همگان مطلوب نيست، از ابتداي سال 1387 قرص آن به بازار ارائه مي ‏شود كه همان خاصيت قطره را دارد.

نكته بسيار مهم

نكته بسيار مهم در مورد اين دارو اين است كه بر خلاف تصور بسياري از پزشكان و متخصصان، ويتاگنوس به صورت يك فيتواستروژن عمل نمي ‏كند؛ بلكه توسط تركيبات غيرهورموني، مانند آكوبين و ويتكسين و از طريق محور هيپوتالاموس - هيپوفيز با متوقف كردن ترشح FSH و بالا بردن ميزان ترشح LH اثر مي ‏كند. در نتيجه، ميزان خوني پروژسترون بالا مي ‏رود و ميزان پرولاكتين تعديل مي ‏شود.

نكته بسيار با اهميت ديگر اين كه اين گياه، با يك ماده موثر عمل نمي ‏كند؛ بلكه با تعداد زيادي از تركيبات اسانسي، فلاوونوئيدي و ايريدوئيدي و با چندين مكانيسم، اثرات گسترده را در بيشتر اختلالات هورموني زنان به طور ايده‏ آل به جا مي ‏گذارد.

موارد استفاده درماني قرص ويتاگنوس به قرار زير است:

1- رفع عوارض قبل از قاعدگي(PMS) كه در 30 تا 40 درصد از خانم‏ ها اتفاق مي ‏افتد؛ از جمله  سردرد، حساسيت پستان‏ ها، خستگي، ميل به غذاي بيشتر و شيرين، عدم تمركز، نفخ، درد و اسپاسم، تشويق و اضطراب، تحريك ‏پذيري، افسردگي و تغييرات خلق و خو.

براي اين منظور قرص ويتاگنوس بايد حدود يك هفته قبل از قاعدگي تا هنگام قاعدگي و يا تا پايان دوره قاعدگي روزانه 2 وعده ميل شود.

2- رفع عوارض LFD (بالا رفتن استروژن خون) از جمله پريود زياد، لكه ‏بيني، قطع قاعدگي يا قاعدگي مكرر. در اين حالت بايد روزي 2 عدد قرص به مدت سه تا چهار ماه مصرف شود.

3- رفع عوارض يائسگي از جمله گرگرفتگي، تعريق، خستگي، دلهره و اضطراب، خشكي پوست و شكستگي ناخن، پوكي استخوان، افسردگي، تغيير خلق وخو و عوارض قلبي. براي اين منظور، روزي دو عدد قرص به مدت طولاني (بيش از دو سال) مصرف شود.

4- كنترل و جلوگيري از پيشرفت فيبروم رحمي كه در بعضي مواقع باعث خونريزي مي ‏شود. در اين حالت روزي دو عدد قرص حداقل به مدت 6 ماه و در صورت لزوم به مدت طولاني مصرف شود.

5- كنترل و رفع‏ آكنه يا همان جوش هاي صورت. در اكثر خانم‏ ها آكنه مربوط به اختلالات هورموني است؛ به همين دليل داروهاي پوستي و موضعي فقط به طور موقت باعث بهبود مي ‏شوند، لذا براي درمان اساسي بايد هورمون ‏ها تنظيم شوند كه در اين موارد مي‏ توان روزي دو عدد قرص به مدت سه ماه مصرف كرد و در صورت لزوم ادامه داد.

6- كنترل كيست تخمدان و پستان. قرص ويتاگنوس مي ‏تواند بر حسب شدت عارضه باعث از بين رفتن، كاهش و يا توقف كيست‏ هاي تخمدان و پستان شود كه مصرف روزي دو عدد قرص تا زمان مورد نياز، توصيه مي ‏شود.

7- كنترل چاقي با منشاء هورموني، بسياري از چاقي‏ ها در خانم‏ ها مربوط به اختلال در عملكرد هورمون ‏ها است، لذا تنظيم هورمون‏ ها مي ‏تواند باعث كنترل چاقي گردد. براي اين منظور روزي دو عدد قرص به مدت مورد لزوم (به مدت طولاني) مصرف شود.

8- نازائي به علت LFD كه با مصرف بيش از شش ماه دارو موفقيتي معادل 30 درصد در جهان داشته است. ميزان مصرف روزي دو عدد قرص به مدت شش تا دوازده ماه است.

عوارض جانبي:

قرص و قطره ويتاگنوس در حد مصرف دارويي، عارضه جانبي ندارد و مي ‏توان آن را بدون هيچ نگراني سال‏ ها مصرف كرد.

فقط در 1 تا 2 درصد از خانم‏ ها، مصرف آن ممكن است باعث خارش پوست، تهوع و اسهال در روزهاي اول شود.

همچنين، در 2 تا 4 درصد خانم ‏ها، در ماه اول و دوم ممكن است باعث افزايش خونريزي ماهيانه شود.

اصولاً اين عوارض جدي نبوده و گذرا هستند، ولي در صورتي كه فردي نسبت به دارو حساسيت بالايي داشته باشد، بايد از مصرف آن خودداري كند.

 

[ شنبه نهم دی ۱۳۹۱ ] [ 14:23 ] [ سيده فاطمه میر عیسی خانی ]

[ ]مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه